21. století přineslo do společnosti velké změny a tím i potřebu přizpůsobit zcela novým okolnostem svůj životní styl. I Brno zrychlilo a spousta z nás prožívá v nějaké oblasti všedního života nespokojenost, např.:
- Jsem sám/sama
- Nevím, co by mě bavilo
- Pracuji jen pro peníze
- Neumím se rozhodovat
- Nic nestíhám
- Chybí mi smysl
- Nejsem dost dobrý/dobrá
Přesto, že výše popsané frustrace jsou zcela normální, při nedostatku duševní hygieny a sociální podpory můžou mít nepříjemné důsledky . U každého člověka se zátěž projeví na jiném “slabém místě”:
- Dlouhé usínání nebo špatná kvalita spánku
- Nespecifické bolesti hlavy, břicha apod.
- Ztráta chuti k jídlu nebo přejídání
- Úzkostné stavy, panické ataky
- Závislosti na PC hrách, ale i na práci
- Výkyvy nálad, konflikty s okolím
- Roztěkanost, problém cokoliv dokončit
- Negativní sebehodnocení, černé myšlenky
V některých případech stačí “dobít baterii” a potíž brzy odezní. Každý člověk dobíjí svou baterii jinak. Obecně je dobré zamyslet se: “Co mi pomohlo v minulosti zvládnout stresující situaci nebo krizi?” Ať už je to horká vana, dobré jídlo, psaní do deníčku, běhání nebo rozhovor s kamarády, dovolte si v zájmu duševního zdraví tuto kratochvíli. Nebezpečnějšími “dobíječi” jsou alkohol, jídlo, nebo práce, pokud je jich příliš moc a příliš často.
Jestli máte pocit, že jste uvízli v bludném kruhu stresu a nemůžete ven, odjeďte na dovolenou, i kdyby jen do blízké přírody. Spousta obtíží na dovolené odezní a to je jasná zpráva, že vaše trápení záleží na prostředí (a tedy ho lze změnit). Pokud nevíte, kde začít, zvu vás na šestitýdenní “vnitřní úklid”. Součástí úklidu není jen vysypat smetí a umýt okna, ale i přeskládat nábytek tak, aby uspořádání dávalo smysl. V případě velkých krizí (i na dovolené jste na dně, již nemáte sílu normálně fungovat) je důležité svěřit se svému lékaři nebo jinému odborníkovi. I psychická zranění je potřeba léčit.